główna zawartość
artykuł nr 1

Regulamin wynajmu lokali mieszkalnych

REGULAMIN

wynajmu lokali  mieszkalnych  w zasobach Towarzystwa Budownictwa
Społecznego "Złotnicki" spółka z o. o. w Zduńskiej Woli. 
 

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§ 1.

  1. Regulamin niniejszy ustala zasady wynajmu lokali mieszkalnych w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Złotnicki” spółka z o. o. w Zduńskiej Woli, zwanego dalej Towarzystwem.
  2. Podstawę prawną regulaminu stanowią:
    1. ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Tekst jednolity : Dz. U. z  2000 roku, Nr 98, poz. 1070; z późniejszymi zmianami),
    2. ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 roku, Nr 71, poz. 733; z późniejszymi zmianami),
    3. ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 roku, Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

     

    Rozdział II
    Zasady wynajmu lokali

    § 2.

    1. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:


      1a. Za dochód gospodarstwa domowego uważa się wszystkie przychody gospodarstwa domowego po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych
      w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

      1. osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości,
      2. dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu, nie przekracza 1,3 średniego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż:
        1. o 20 % w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
        2. o 80 % w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
        3. o dalsze 40 % na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
    2. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny osobie posiadającej tytuł prawny  do lokalu w innej miejscowości  lub osobie wchodzącej w skład gospodarstwa domowego, którego członek posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez członka gospodarstwa domowego pracy
      w pobliżu miejsca położenia zasobów Towarzystwa, w których znajduje się lokal,
      o którego wynajem się ubiega.
    3. Mieszkania w zasobach Towarzystwa winny być wynajmowane w pierwszej kolejności:
      1. osobom zamieszkującym w budynkach i lokalach wyłączonych z użytkowania ze względu na zagrożenie ich życia i zdrowia;
      2. osobom pozbawionym mieszkań na skutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru;
      3. osobom, które zwolnią dotychczas zajmowany lokal mieszkalny w mieszkaniowym zasobie gminy;
      4. osobom wykwaterowywanym w związku z inwestycjami realizowanymi przez Towarzystwo;
      5. osobom zamieszkującym jako członkowie rodzin w lokalach nadmiernie zagęszczonych;
      6. osobom wskazanym przez osoby fizyczne lub podmioty partycypujące w kosztach budowy mieszkań.
      7. osobom gwarantującym płatność czynszu.

     

    § 3.

    1. Dokumentacja złożona z:
      • wniosku o najem lokalu mieszkalnego (załącznik nr 1),
      • deklaracji o wysokości dochodów (załącznik nr 2),
      • dodatkowych informacji wynikających z kryteriów pierwszeństwa przy rozpatrywaniu wniosków określonych w Regulaminie wynajmu lokali mieszkalnych w zasobach TBS (załącznik nr 3),
      • umowa wstępna o partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego (załącznik nr 4) – w przypadku osób partycypujących w kosztach budowy mieszkań, zgodniez zasadami wymienionymi w § 2, ust. 3, pkt. 6 składana jest w Towarzystwie, a następnie rozpatrywana przez Komisję, powołaną przez Zgromadzenie Wspólników Towarzystwa.
    2. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele rady gminy, na terenie której budowane są mieszkania, przedstawiciele Prezydenta Miasta, organizacji społecznych i Towarzystwa.
    3. Członkami wymienionej w ust. 2 Komisji nie mogą być osoby wchodzące w skład rady nadzorczej Towarzystwa.

     

    § 4.

    1. Wnioskujący o najem lokalu mieszkalnego winny posiadać stałe zameldowanie na terenie gminy, w której znajduje się lokal. Warunek ten nie dotyczy osób wymienionych w § 2 ust. 2 niniejszego Regulaminu.
    2. Termin oraz miejsce składania wniosków o wynajem mieszkań podawany jest do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń w siedzibie Towarzystwa oraz  poprzez ogłoszenie w lokalnej prasie.
    3. Kwalifikacja wnioskujących o najem lokalu, spełniających warunki określone w § 2 ust. 1, 2 i 3 prowadzona będzie z uwzględnieniem kryteriów pierwszeństwa określonych
      w ust. 5 tegoż paragrafu.
    4. Komisja ma prawo pominąć kryteria pierwszeństwa, o których mowa w § 2 ust. 5, pkt. 1, 2, 3, 4, 5  w stosunku do osób, o których mowa w § 2 ust. 5, pkt. 6. 
    5. Podczas rozpatrywania wniosków o najem Komisja ma obowiązek wziąć pod uwagę  minimalną powierzchnię użytkową lokali mieszkalnych określoną tabelą:

    Liczba osób w gospodarstwie
    domowym

    Minimalna powierzchnia użytkowa, jaką powinno posiadać mieszkanie oddawane w najem liczbie osób określonej  w kolumnie 1.

    1

    25 m2

    2

    32 m2

    3

    44 m2

    4

    52 m2

    5

    63 m2

    6 i więcej

    69 m2

     

    1. Kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, uzyskana od osób,
      o których mowa w § 2 ust. 5, pkt. 6 nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu.

    Rozdział III
    Listy wynajmu lokali

    § 5.

    1. Wynajem lokali mieszkalnych odbywa się w oparciu o listę potencjalnych najemców.
    2. Projekt listy potencjalnych najemców sporządza Zarząd Towarzystwa uwzględniając wnioski zaopiniowane pozytywnie przez Komisję powołaną zgodnie z § 3.
    3. Umieszczenie ubiegającego się o najem mieszkania na liście nie rodzi zobowiązania Zarządu Towarzystwa do zawarcia umowy najmu lokalu.
    4. Projekt listy przed podaniem do publicznej wiadomości opiniuje Rada Nadzorcza Towarzystwa pod kątem zgodności z aktem założycielskim Towarzystwa oraz obowiązującymi przepisami.
    5. Projekt listy wywieszany jest przez okres jednego miesiąca, wraz z pouczeniem o trybie zgłaszania i rozpatrywania zastrzeżeń i uwag do tych list, na tablicach ogłoszeń
      w siedzibie Towarzystwa i urzędu gminy, na terenie której budowany jest budynek.
    6. Ubiegający się o mieszkania mogą składać zastrzeżenia i uwagi dotyczące projektu listy
      w ciągu miesiąca od daty jej wywieszenia.
    7. Zastrzeżenia i uwagi dotyczące projektu listy rozpatrywane są przez Komisję w ciągu
      jednego miesiąca od upływu okresu do ich składania.
    8. Ubiegający się o mieszkanie skreślony z projektu listy musi być pisemnie poinformowany o przyczynach skreślenia.
    9. Po rozpatrzeniu przez Komisję zgłoszonych zastrzeżeń i uwag, listy zatwierdzane są przez Radę Nadzorczą Towarzystwa i wywieszane w miejscach wymienionych w ust. 5.
    10. Zarówno projekt jak i ostateczna lista potencjalnych najemców zawierają konkretne lokale mieszkalne przyporządkowane przyszłym najemcom.
    11. W przypadku rezygnacji zatwierdzonego potencjalnego najemcy z najmu lokalu mieszkalnego, następny najemca wybierany jest przez Zarząd w trybie Rozdziału III niniejszego regulaminu spośród wniosków złożonych zgodnie z  § 3 ust. 1. Przy braku
      w ten sposób możliwości doboru uzupełniającego przedmiotowego najemcy dopuszczalne jest dodatkowe ogłoszenie w prasie lokalnej i na tablicy ogłoszeń Towarzystwa.

     

    Rozdział IV
    Zasady rozdziału lokali

    § 6.

    1. Przy ustalaniu lokalizacji mieszkań dla osób umieszczanych w projekcie i na liście potencjalnych najemców należy uwzględnić (w miarę możliwości) ich sugestie dotyczące powierzchni lokalu, jego położenia oraz ilości izb, zawarte we wniosku o najem lokalu mieszkalnego.

     

    Rozdział V
    Umowy najmu

    § 7.

    1. Umowy najmu lokali mieszkalnych zawierane są w oparciu o listę potencjalnych najemców lokali.
    2. Zawarcie umowy najmu, z zastrzeżeniem ust. 3, uwarunkowane jest uprzednim wpłaceniem kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu, istniejących
      w dniu opróżnienia lokalu w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia tej umowy.
    3. Zawarcie umowy najmu z osobami znajdującymi się na liście potencjalnych najemców lokali mieszkalnych w wyniku wskazania ich jako najemców przez partycypantów, winno być poprzedzone wpłaceniem kaucji, o której mowa w ust. 2 w wysokości:
      1. przy partycypacji wynoszącej0% - 4% kosztu budowy lokalu – 12-krotność czynszu,
      2. przy partycypacji wynoszącej 5% - 9% kosztu budowy lokalu – 10-krotność czynszu,
      3. przy partycypacji wynoszącej 10% - 15% kosztu budowy lokalu – 8-krotność czynszu,
      4. przy partycypacji wynoszącej 16% - 20% kosztu budowy lokalu - 6-krotność czynszu,
      5. przy partycypacji wynoszącej 21% - 25% kosztu budowy lokalu – 4-krotność czynszu,
      6. przy partycypacji wynoszącej 26% - 30% kosztu budowy lokalu – 2-krotność czynszu.
    4. Kaucja naliczana według zasad określonych w ust. 2 i 3 podlega waloryzacji i zwrotowi  na zasadach określonych  w ustępie 7.
    5. Zwrot kaucji winien nastąpić w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu.
    6. Zwaloryzowana kwota kaucji na dzień jej zwrotu winna odpowiadać iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w tym dniu i liczby, która po pomnożeniu przez kwotę miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu podpisania umowy najmu stanowiła podstawę ustalenia wysokości pobranej kaucji.
    7. W przypadku istniejącego w dniu opróżnienia lokalu zadłużenia z tytułu najmu, ze zwaloryzowanej w sposób określony w ust. 6 kaucji, Towarzystwo potrąca wartość zadłużenia wraz ze stosownymi odsetkami zwracając różnicę najemcy.
    8. Zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, w którego budowie najemca partycypował musi być poprzedzone wpłaceniem kwoty partycypacyjnej. Kwota partycypacyjna może być za zgodą Zarządu Towarzystwa rozłożona na raty, spłacone najpóźniej po pół roku po objęciu lokalu.

    § 8.

    1. Podpisanie umowymoże nastąpić po spełnieniu warunków, o których mowa w § 7 oraz po rozliczeniu się najemcy z dotychczas zajmowanego lokalu (lokali).
    2. Przez rozliczenie się z dotychczas zajmowanego lokalu należy rozumieć zrzeczenie się praw do niego i przekazanie go w stanie wolnym dysponentowi w ciągu miesiąca od daty przejęcia lokalu w zasobach Towarzystwa.
    3. Najemcy, z którymi została zawarta umowa najmu lokalu uiszczają czynsz od dnia jej podpisania.

    Rozdział VI
    Zasiedlanie lokali

    § 9.

    1. Najemca jest zobowiązany objąć wynajęte mu mieszkanie przed upływem 30 dni, licząc od daty postawienia lokalu do jego dyspozycji.
    2. Przez objęcie mieszkania należy rozumieć:
      1. podpisanie umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu (załącznik do umowy najmu),
      2. zameldowanie na pobyt stały wszystkich osób wyszczególnionych w umowie najmu, wpłacenie czynszu za pierwszy okres płatności.
    3. Najemcy mogą dokonywać zamian wynajętych im lokali za pisemną zgodą Zarządu Towarzystwa.

    Rozdział VII
    Szczególne obowiązki najemcy

    § 10.

    1. Najemca lokalu jest zobowiązany składać Towarzystwu raz na dwa lata, w terminie do 30 kwietnia danego roku, deklarację (wg załącznika nr 2 do niniejszego regulaminu)
      o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim oraz informować Towarzystwo niezwłocznie o uzyskaniu tytułu do innego lokalu.
    2. Zarówno najemca, jak i osoba ubiegająca się o najem lokalu mieszkalnego jest zobowiązana, na żądanie Towarzystwa, przedstawić zaświadczenie właściwego miejscowego urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez tę osobę oraz osoby zgłoszone przez nią do wspólnego zamieszkania.
    3. W przypadku złożenia przez najemcę w deklaracji oświadczeń niezgodnych z prawdą, Towarzystwo wypowiada mu umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia.
      Po rozwiązaniu umowy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego jest obowiązana płacić Towarzystwu miesięczne odszkodowanie za korzystanie z lokalu w wysokości 200% czynszu miesięcznego, jaki płaciłaby, gdyby umowa nie została rozwiązana,
    4. Gdy najemca nie złoży deklaracji w terminie ,o którym mowa w § 10 ust.1, lub wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną w§ 2 ust.1 pkt 2 niniejszego regulaminu ,Towarzystwo może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu i ustalić go wg nowej wysokości zgodnie zobowiązującymi przepisami prawnymi. Analogicznie Towarzystwo postępuje, gdy najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
    5. Najemca zobowiązany jest do przechowywania przez okres trzech lat dokumentów, na podstawie których złożył oświadczenie, o którym mowa w ust. 1.
    6. W uzasadnionych wypadkach Towarzystwo może zażądać, a najemca zobowiązany jest złożyć deklarację (według załącznika nr 2 do niniejszego regulaminu) o średnim miesięcznym dochodzie gospodarstwa domowego za okres wskazany przez Towarzystwo.